Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Współpraca polsko-rumuńska, a w szczególności kwestie związane z gospodarką, polityką energetyczną i bezpieczeństwem były tematem rozmów Viorici Dăncili z Mateuszem Morawieckim. Podczas spotkania w Warszawie szefowie rządów obu krajów ocenili, że chcą wzmacniać wzajemne relacje w ramach struktur NATO i Unii Europejskiej

Premier Mateusz Morawiecki mówił o "przełomowym dniu, w którym uzgodniliśmy stanowiska w wielu sprawach". Także rumuńska premier podkreślałą wagę wczorajszego spotkania:

- Konsultacje mają miejsce w momencie, w którym oba kraje świętują swoje stulecie - wielkiego zjednoczenia Rumunii i odzyskania niepodległości w Polsce - powiedziała premier Viorica Dăncilă w trakcie spotkania z Mateuszem Morawieckim.

Szefowie rządów obu krajów nawiązali do historycznych relacji pomiędzy Polską a Rumunią. Przypomnieli o okresie międzywojennym, kiedy oba kraje graniczyły ze sobą i łączyły je bardzo dobre relacje. Podkreślono także wspólnotę doświadczeń wynikającym ze znalezienia się w bloku państw komunistycznych. Największą uwagę skupiono jednak na obecnej sytuacji, a także na wspólnych pomysłach na dalszą współpracę. Przedstawiciele obu krajów zgodzili się, że Polska i Rumunia będą budować swoją pozycję a także umacniać wzajemne relacje w oparciu o struktury NATO i Unii Europejskiej.

Jako kluczowe podano wspólne projekty, takie jak budowa trasy Via Carpatia łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym. Zadeklarowano też ścisłą współpracę w rozwijaniu współpracy gospodarczej i handlowej, a także polityki energetycznej.

W piątek doszło też do spotkania ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego z minister obrony narodowej Rumunii Mihaiem Viorelem Fiforem. Podpisali wówczas umowę międzyrządową o grobach żołnierzy i cywilnych ofiar wojen oraz poświęconych im miejscach pamięci. Dotyczy ona w dużej mierze obywateli polskich pochowanych na terenie Rumunii w trakcie II wojny światowej.

Fot. www.premier.gov.pl