Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

O tym, że koalicja PSD-ALDE jest zagrożona, wiadomo było już od paru tygodni. Ostatecznie ALDE postanowił iść w swoją stronę, a PSD została z problemem - do osiągnięcia większości w parlamencie brakuje jej bowiem 25 głosów. Tymczasem poszukiwanie koalicjanta może być trudne. Zwłaszcza, że socjaldemokraci systematycznie tracą na popularności

Relacje PSD-ALDE od dawna dalekie były od ideału. Wystarczy wspomnieć konflikt, do którego doszło podczas wystawiania kandydatów w nadchodzących wyborach prezydenckich. Miał być wspólny kandydat, ale PSD upierała się przy urzędującej premier. ALDE wystawiło swojego lidera. To i tak był dopiero początek. Wkrótce potem Călin Popescu-Tăriceanu, lider ALDE, oznajmił że obecny rząd trwa dla samego trwania, jest niekompetentny i powinien zostać dogłębnie zmieniony. W ślad za tymi słowami poszło ultimatum nie do przyjęcia, po którym wiadomo było że koalicja w obecnym kształcie długo nie przetrwa.

I stało się. ALDE przeszedł w końcu do opozycji. Premier Viorica Dăncilă ma od tego momentu 45 dni na uzyskanie wotum zaufania. Tyle z teorii, ale w praktyce, jak już pisaliśmy, PSD będzie trudno zdobyć nowego koalicjanta. Możliwe są więc różne scenariusze, ze wcześniejszymi wyborami włącznie. Czas pokaże, który zostanie zrealizowany, bo historia pokazuje że w rumuńskiej polityce nie ma rzeczy niemożliwych.

Michał Torz