Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Trzęsienie ziemi, które miało miejsce 4 marca 1977 roku, doprowadziło do prawdziwej katastrofy. W efekcie wstrząsów w Bukareszcie zniszczeniu uległo kilkadziesiąt budynków, w których śmierć poniosło prawie półtora tysiąca mieszkańców. Z kolei dla Nicolae Ceaușescu zniszczenia stały się dla pretekstem do przebudowy historycznego centrum stolicy.

Ziemia zatrzęsła się około godziny 19:21 i trwało niecałą minutę. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w okręgu Vrancea, ok. 200 km na północny-wschód od Bukaresztu. W jego wyniku w całej okolicy odnotowano 1578 ofiar śmiertelnych i 11221 rannych. Największe zniszczenia dokonały się jednak w stolicy kraju, gdzie zginęło 1424 osób, zaś kolejnych 7598 odniosło w obrażenia. Łącznie ponad 30 tysięcy rodzin pozostało bez dachu nad głową.

W wyniku trzęsienia ziemi wiele budynków w Bukareszcie było zrujnowanych. W późniejszym czasie nastąpiły rozbiórki kolejnych obiektów. Często odbywały się one pod pozorem zapobiegania zawaleniom. W rzeczywistości jednak Nicolae Ceaușescu szykował miejsce pod przebudowę centrum miasta w duchu architektury socjalistycznej. W następstwie kataklizmu w Bukareszcie został też zbudowany szpital pediatryczny, który został sfinansowany przez polski rząd. Placówka im. Marii Skłodowskiej-Curie stoi zresztą do dziś, a przez mieszkańców nazywana jest potocznie "Budimexem" - od firmy, która była odpowiedzialna za budowę.

Wstrząsy w 1977 roku były na tyle silne, że zarejestrowano też ofiary w innych okolicznych krajach. 120 osób zginęło w zawalonych blokach w Bułgarii, dwie osoby padły ofiarą kataklizmu w Mołdawskiej SRR. Bliżej nieokreślona liczba rannych została też zarejestrowana w Jugosławii. Prawdopodobnie liczba ofiar w Bukareszcie byłaby niższa, gdyby przy projektowaniu budynków uwzględniano pojawiające się w okolicy wstrząsy. W późniejszych latach pojawiły się już na szczęście wymogi, które muszą spełniać architekci podczas tworzenia projektów.

Fot. www.bucurestiivechisinoi.ro