Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Już w najbliższy weekend w Krakowie odbędzie się 10. Festiwal Kultury Rumuńskiej. W ciągu kilku dni goście będą mieli szansę zapoznać się z tamtejszą kinematografią, ale przygotowano także wiele innych atrakcji takich jak mecz kibiców, warsztaty dla dzieci i koncerty.

Na otwarcie festiwalu odbędzie się przedstawienie teatralne, w kolejnych dniach będzie natomiast można zapoznać się między innymi z rumuńską kinematografią. Wśród wyświetlanych obrazów znajdą się zarówno współczesne filmy nagradzane na wielu międzynarodowych festiwalach, jak i klasyki, takie jak kultowe bajki dla dzieci z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Pierwsze projekcje odbędą się w piątek, kiedy to pokazane zostaną "Psy", a tuż po nich rozpocznie się "Noc rumuńskich filmów krótkich". Wcześniej, bo o godzinie 18:00, w sąsiadującym z Kinem Pod Baranami Międzynarodowym Centrum Kultury, odbędzie się wernisaż rumuńskiego fotografa Cătălin Constantina.

Sobotnie wydarzenia zdominuje klub Kornet, w którym będą miały miejsce dwa ciekawe wydarzenia. Od południa dzieci mogą wziąć udział w warsztatach artystyczno-podróżniczych (obowiązują zapisy). Klub opustoszeje zapewne o godzinie 16:00, kiedy to na stadionie TS Tramwaj zlokalizowanym przy ul. Praskiej zostanie rozegrany mecz polskich i rumuńskich kibiców połączony z piknikiem rodzinnym. Załoga Korneta zaprasza jednak z powrotem na godzinę 21:00 do wspólnej zabawy przy muzyce DJ'a Mihaia z Klużu. Wcześniej w Kinie Pod Baranami zaprezentowany zostanie film pt. "Boks".

W niedzielę już o godzinie 11:00 rozpocznie się projekcja bajek "Mihaela" połączona z warsztatami graficznymi. Do Kina Pod Baranami warto wrócić także wieczorem, na pokaz filmu "Masz ci los". Wcześniej, w Międzynarodowym Centrum Kultury, odbędzie się spotkanie z autorami książki "Bukareszt. Miasto pamięci". Na zakończenie festiwalu w klubie Alchemia odbędzie się koncert duetu "When Violin Meets Guitar".


Czwartek, 11 maja
19.00 - Otwarcie Festiwalu – przedstawienie teatralne pt. Schneider & Schuster w reżyserii Luciana Pavela, na podstawie tekstu Joszuy Sobola. Wystąpią aktorzy Mihai Călin i Richard Bovnoczki. Spektakl nawiązuje do historii Polski i wspólnoty żydowskiej mieszkającej w Łodzi przed pierwszą wojną światową. Miejsce:
Teatr Bagatela, Scena na Sarego 7

Piątek, 12 maja
18:00 - Wernisaż fotograficzny pt. "Plac. Symboliczna przestrzeń miasta", w której udział weźmie autor zdjęć - Cătălin D. Constantin. Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek 25
19:15* - Psy (Câini); reż. Bogdan Mirică, Rumunia 2016, 104’ (polskie i angielskie napisy). Miejsce: Kino Pod Baranami, Rynek 27
21.15* - Noc rumuńskich filmów krótkich, 86’. 
Miejsce: Kino Pod Baranami, Rynek 27

Sobota, 13 maja
12:00 - "Rumunia dla dzieci" - warsztaty artystyczno-podróżnicze. Miejsce: Klub Kornet Drum Bun, ul. Krasińskiego 19 Uwaga! Obowiązują zapisy pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
16:00 - Mecz kibiców Polski i Rumunii oraz piknik rodzinny. Miejsce: Stadion TS Tramwaj, ul. Praska 61a
19.15* - Boks (Box); reż. Florin Şerban, Rumunia 2015, 93’ (polskie napisy).
Miejsce: Kino Pod Baranami, Rynek 27
21:00 - Rumuńskie DJ Party prowadzone przez DJ Mihaia z Klużu. Miejsce: Klub Kornet Drum Bun, ul. Krasińskiego 19

Niedziela, 14 maja
11.00* "Baranki Dzieciom": Mihaela - zestaw bajek 40’; reż. Nell Cobar, Rumunia 1969 (bez dialogów) + warsztaty graficzne.
Miejsce: Kino Pod Baranami, Rynek 27
17:00 - Promocja książki "Bukareszt. Miasto pamięci" oraz spotkanie z autorami. Miejsce:
Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek 25
19.15* - Masz ci los (Două Lozuri); reż. Paul Negoescu, Rumunia 2016, 86’ (polskie napisy).
Miejsce: Kino Pod Baranami, Rynek 27
20:30 - Koncert "When Violin Meets Guitar". Miejsce: Klub Alchemia, ul. Estery 5

Organizator: Rumuński Instytut Kultury

* Na wydarzenia odbywające się w Kinie Pod Baranami obowiązują bilety dostępne na stronie. Bilet normalny 17 złotych, ulgowy 14 zł, "Baranki dzieciom" 11 złotych. Karnet na cztery seanse kosztuje 44 złote (kontakt w sprawie karnetu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).