Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Życie w Rumunii

Obecnie w Rumunii znajduje się kilkanaście siedzib Związku Polaków w Rumunii (Uniunea Polonezilor din România). Właśnie trwają prace nad nowym centrum, które powstaje w gminie Moara. Otwarcie zaplanowano już na koniec bieżącego roku.

Obecnie Związek Polaków w Rumunii posiada kilkanaście Domów Polskich, z czego jedenaście zlokalizowanych jest w okręgu administracyjnym Suczawa. Trzy znajdują się natomiast w Bukareszcie, Jassach i Konstancy. Stowarzyszenie działa na rzecz mieszkającej w Rumunii mniejszości polskiej, której liczebność wynosi obecnie ok. 2500 osób. ZPwR organizuje liczne wydarzenia kulturalne, wydawany jest też miesięcznik "Polonus". Tak jak inne mniejszości, także Polacy mają stałe miejsce w rumuńskim parlamencie. Od grudnia ubiegłego roku jest nim pani Victoria Longher.

Historia zorganizowanego osadnictwa Polaków na Bukowinie sięga końca XVIII wieku, kiedy ziemie te weszły w skład Austrii. Początkowo przybywały tam rodziny górnicze z okolic Bochni. Potem powstawały wsie zakładane przez Górali Czadeckich zamieszkujących pogranicze polsko-słowackie. Do dzisiaj społeczność polska mieszka w takich miejscowościach jak Kaczyka, Plesza, Nowy Sołoniec czy Pojana Mikuli.

Fot. www.stiridinbucovina.ro

Z dumą ogłaszamy pierwszy konkurs na naszym portalu, w którym do wygrania jest spora suma pieniędzy. Studzimy jednak emocje, gdyż chodzi o banknoty z 1966 roku. Mamy nadzieję, że nagroda zachęci Was do aktywności, a ewentualna wygrana stanie się ciekawą pamiątką z kraju, który tak bardzo lubimy.

Długo zastanawialiśmy się nad zasadami konkursu. Chcieliśmy uniknąć jakichkolwiek wyścigów na liczbę "lajków" i "udostępnień" na Facebooku, bo zależy nam na tym, aby nasze artykuły trafiały do prawdziwych miłośników Rumunii - nie zaś do przypadkowych osób, które z sympatii do uczestników konkursu podzielą się wrzuconą przez nich treścią. Wpadliśmy więc na plan, którego realizacja będzie wymagała od Was odrobiny zaangażowania, ale jednocześnie da dużo satysfakcji. Nasz konkurs ma bowiem charakter literacko-dziennikarsko-reporterski, a konkretniej polega on na podzieleniu się swoimi przemyśleniami na temat Rumunii na łamach portalu. Szczegóły poniżej, w regulaminie:

1. Konkurs "Opisz nam swoją Rumunię" organizowany jest przez portal www.wRumunii.pl

2. Konkurs polega na przesyłaniu przez uczestników krótkich tekstów, najlepiej opatrzonych zdjęciem (lub zdjęciami!), których tematyka dotyczy Rumunii. Istnieje możliwość przesłania tekstów wcześniej publikowanych, o ile nie istnieją przeszkody formalne uniemożliwiające ich ponowną publikację.

3. Forma, jak i treść, są dowolne. Może to być krótki esej, wiersz, reportaż, fotoreportaż, wspomnienie z pierwszego wyjazdu, etc. To Wy decydujecie, o czym chcecie napisać.

4. Konkurs zostaje ogłoszony dnia 1 kwietnia 2017 roku, a na zgłoszenia czekamy do 30 czerwca 2017* roku włącznie.

5. Prace należy wysyłać pod adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

6. Osoby wysyłające swoje prace konkursowe godzą się jednocześnie na ich publikację. Redakcja zastrzega sobie prawo do wprowadzenia korekty i skrótów, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Autorzy mają prawo do pisania zarówno pod własnym nazwiskiem, jak i pod pseudonimem.

7. Nagrodą dla dziewięciu najlepszych treści są banknoty widoczne na zdjęciu (każda osoba dostaje po jednym). Wszystkie mają nominał 50 ROL i pochodzą z 1966 roku. Banknoty są w różnym stanie, a poszczególne egzemplarze zostaną rozlosowane pośród zwycięzców.

8. Banknoty dla uczestników zostaną wysłane niezwłocznie po ogłoszeniu wyników i otrzymania adresu wysyłki.

9. Oceny tekstów podejmą się redaktorzy portalu www.wRumunii.pl oraz osoby wspierające portal.

10. Wyniki zostaną ogłoszone 1lipca 2017 roku*.

11. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie, o czym niezwłocznie poinformujemy.

Liczymy na Wasze uczestnictwo i życzymy powodzenia!

Redakcja portalu www.wRumunii.pl

*Terminy uległy wydłużeniu

Chodzi o stacje Laminorului i Străuleşti, które powstają na północno - zachodnim krańcu linii nr 4. Dzięki temu otwarta w 2000 roku trasa łącząca Dworzec Północny (Gara de Nord) z parkiem Bazilescu wydłuży się o około dwa kilometry.

Początkowo obie stacje miały zostać uruchomione w kwietniu 2015 roku. Ostatecznie zostaną one jednak otwarte najprawdopodobniej pod koniec przyszłego miesiąca. Koszt inwestycji, wraz z infrastrukturą naziemną, wyniósł około miliarda euro, przy czym większość pieniędzy pochodziła z funduszy europejskich.

Pierwsze plany budowy metra w Bukareszcie powstały już w latach trzydziestych XX wieku, jednak ich realizacja okazała się niemożliwa ze względu na wybuch wojny. Do projektu powrócono dopiero w latach 1979-1983, kiedy to wybudowano pierwszą linię podziemnej kolei. Obecnie sieć metra w Bukareszcie ma około 70 kilometrów długości, a składy przemieszczają się na czterech trasach. W planach jest także budowa kolejnych dwóch linii, które uzupełnią obecnie istniejącą sieć (patrz: mapka).

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne, które wielu Polaków pracujących za granicą spędzi z dala od swoich rodzin. Nie oznacza to jednak, że będą w tym czasie zdani tylko na siebie. Dom Polski w Bukareszcie przez cały kwiecień organizuje na przykład wiele ciekawych spotkań, a jego pracownicy zapraszają też w każdy weekend na kawę lub herbatę.

Dom Polski w Bukareszcie mieści się przy str. Mogoş Vornicul 3 (tel. 21/252-03-35). Poniżej szczegółowa lista kwietniowych spotkań:

5 kwietnia (środa):
- godz. 18:00 - spotkanie z panią Victorią Longher, posłanką mniejszości polskiej w rumuńskim parlamencie oraz panem Gerwazym Longherem, prezesem Związku Polaków w Rumunii;

8 kwietnia (sobota):
- godz. 11:00 - spotkanie z panem Gabrielem Klimowiczem i dwoma książkami jego autorstwa;

15 kwietnia (sobota):
- godz. 12:00 - poświęcenie pokarmów przez ks. Macieja Catargiu;

17 kwietnia (poniedziałek):
- godz. 12:30 - msza św. w kościele Bărăția (blvd Ion C. Brătianu 27, tel. 21/311-08-09)
- godz. 14:00 - dzielenie się święconym jajkiem

29 kwietnia (sobota):
- godz. 11:00 - debata pt. "Rumunia - Polska - UE - dokąd?"

Fot. Facebook Domu Polskiego w Bukareszcie