Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Chodzi o gminę Almașu Mare znajdującą się w okręgu administracyjnym Alba. Jej burmistrz postanowił walczyć w ten sposób z wyludnianiem się okolicznych wsi. Proponuje 1000 euro dla każdej młodej pary, która zechce się tam osiedlić

Jeszcze w 2002 roku niewielka gmina była zamieszkana przez około 1700 mieszkańców. Przez kolejną dekadę jej populacja zmniejszyła się o ok. 30% i niewiele wskazuje na to, żeby sytuacja ta uległa zmianie. W okolicy trudno o pracę, nie każdy może sobie też pozwolić na wykonywanie tradycyjnych zajęć związanych z rolnictwem. Do tego na początku XXI wieku w okolicy zamknięto dwie kopalnie, co doprowadziło do wyjazdu osób zatrudnionych wcześniej w górnictwie.

Wójt gminy Aron Zaharie chce zachęcić młode pary do osiedlania się w okolicy. Proponuje 1000 euro dla tych osób, które tam zamieszkają przynajmniej na okres pięciu lat. Kwota może wydawać się niewielka, ale jest to całkiem sporo jeśli spojrzymy na ceny nieruchomości w okolicy. Niewielki dom można tam kupić za cenę od kilku do kilkunastu tysięcy euro. Z drugiej strony osiągnięto też inny cel. Pomysł burmistrza sprawił bowiem, że o niewielkiej gminie rozpisują się wszystkie rumuńskie media.

Fot. Kościół Dobrego Zwiastowania (Buna Vestire) w Almașu Mare. Źródło: Țetcu Mircea Rareș